Jakie czynności wykonuje prawnik?

Czym zajmuje się prawnik?

Prawnik może być naszym obrońcą, może doradzać nam w kwestiach prawnych, reprezentować nasze interesy jako pełnomocnik w sprawach cywilnych. Niejednokrotnie tworzy za nas pisma procesowe, podania, wnioski. Jest wiele spraw, które warto mu powierzyć. Cechą wyróżniającą zawód prawnika jest obrona oskarżonych w procesach karnych.

Opinie prawne

Kancelaria adwokacka oferuje różnego rodzaju usługi prawnicze, w tym sporządza na zlecenie klienta pisemne opinie prawne. Zasadniczo opinia prawna składa się z części, w której opisany jest stan faktyczny sprawy oraz części prawnej, w której opisane są normy prawne zastosowane w danym przypadku.

Reprezentowanie stron

Jeśli zamierzasz założyć sprawę warto wynająć jest kogoś, kto będzie reprezentował Twoje interesy interesy procesowe w trakcie postępowania, kogoś kto zna aktualne przepisy prawne, doradzi w różnych kwestiach. Czasem to właśnie dzięki prawnikowi wygrywa się sprawy nie do końca jasne, które w innych warunkach potrafią ciągnąć się latami.

Porady prawne

Jedną z form wykonywania zawodu są porady prawne. Porady prawne mogą być bezpłatne lub odpłatne.  Podczas konsultacji sprawy z prawnikiem uzyskamy pomoc oraz wskazówki do dalszego postępowania. Czasem jest lepiej zainwestować w osobę znającą się na rzeczy, niż potem żałować przegranej sprawy i straconych pieniędzy – w takiej sytuacji przegrany jest zmuszony pokrywać również koszty adwokackie, które nie są niskie.

Jakie czynności wykonuje prawnik?