Jakie czynności wykonuje prawnik?

Jakie czynności wykonuje prawnik?

Zakres czynności

Prawnik może być naszym obrońcą w sprawach karnych, może doradzać nam w kwestiach prawnych, reprezentować nasze interesy jako pełnomocnik w sprawach cywilnych. Niejednokrotnie tworzy za nas pisma procesowe, podania, wnioski. Jest wiele spraw, które warto mu powierzyć. Cechą wyróżniającą zawód prawnika jest obrona oskarżonych w procesach karnych.

Opinie prawne

Każda kancelaria oferuje różnego rodzaju usługi prawnicze, w tym sporządza na zlecenie klienta pisemne opinie prawne. Zasadniczo opinia prawna składa się z części, w której opisany jest stan faktyczny sprawy oraz części prawnej, w której opisane są normy prawne zastosowane w danym przypadku.

Reprezentacja stron

Jeśli zamierzasz założyć sprawę warto wynająć jest kogoś, kto będzie reprezentował Twoje interesy interesy procesowe w trakcie postępowania, kogoś kto zna aktualne przepisy prawne, doradzi w różnych kwestiach. Czasem to właśnie dzięki prawnikowi wygrywa się sprawy nie do końca jasne, które w innych warunkach potrafią ciągnąć się latami.

Porady prawne

Porada prawna jest zwykle darmowa i na pewno uzyskamy pomoc, co do naszej sprawy, albo wskazówkę do dalszego postępowania, albo zalecenie właśnie wynajmu prawnika, ewentualnie radcy prawnego. Czasem jest lepiej zainwestować w osobę znającą się na rzeczy, niż potem żałować przegranej sprawy i straconych pieniędzy – w takiej sytuacji przegrany jest zmuszony pokrywać również koszty procesowe, które nie są niskie.