odrzucenie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku

Nie każdy spadek jest wyróżnieniem. Ostatnia wola zmarłej osoi przekazanie przez nią swojego majątku, może w życie spadkobiercy wnieść zarówno dobro, jak i problemy. Jeśli zaciągnięte przez krewnego długi, po jego śmierci mogą stać się sporym obciążeniem, odrzucenie spadku przez spadkobierców jest dobrym rozwiązaniem. Kancelaria adwokacka w Rzeszowie, prowadząc wiele spraw spadkowych dba o dobro klientów i trzyma się narzucanych przez prawo terminów, o których spadkobiercy często nie wiedzą. Zadzwoń do nas i umów się na konsultację z adwokatem  w Rzeszowie.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobierców

Spadek kojarzony jest raczej jako wyróżnienie. Zapis testamentu uświadamia, że spadkobierca był ważną osobą dla zmarłego, który w ten sposób chciał go uhonorować swoim majątkiem. Po co go zatem odrzucać?

Zdarza się, że do inwentarza zmarłego, w „bonusie” dołączone są obciążenia finansowe, których ten nie zdążył uregulować za życia. One właśnie generują sporo komplikacji, ponieważ przyjmując spadek, spadkobierca decyduje się nie tylko na przyjęcie dóbr, ale też spłatę zobowiązań krewnego. A jeśli kwota świadczeń znacząco przewyższa możliwości finansowe spadkobiercy? Czy testament trzeba akceptować i brać na siebie wszystkie jego zapisy?

Usługi kancelarii adwokackiej w zakresie spraw testamentowych uświadamiają, że odrzucenie spadku przez spadkobierców jest możliwe, a swoich klientów prowadzą w stronę właściwych wyborów z tym związanych, niezależnie od tego, czy są to zapisy ostatniej woli zmarłego, czy ustawy.

Termin na odrzucenie spadku, czyli kiedy należy dopełnić formalności?

6 miesięcy to termin, który wyznacza litera prawa do podjęcia decyzji i poczynienia kroków ku przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Co się dzieje po tym czasie? Spadkobierca dziedziczy majątek zmarłego z dobrodziejstwem inwentarza od którego nie ma już odwrotu.

Dwa sposoodrzucenia spadku

Chcąc odrzucić spadek, można skierować oświadczenie do właściwej jednostki terenowej sądu rejonowego, składając odpowiednie dokumenty. To pierwsze rozwiązanie, które dla wielu może okazać się wielorazowym donoszeniem właściwych papierów i oczekiwaniem na odpowiedź.

Łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej w Rzeszowie, która kompleksowo i szybko pomoże zgromadzić właściwe dokumenty, oraz poświadczy o zasadności przyjęcia wniosku wydając właściwy akt notarialny. Sprawa może być zatem zakończona w jednym miejscu, najczęściej w trakcie jednego dnia.

Odrzucenie spadku