Jaka jest geneza rozwoju zawodu adwokata?
Nie wyobrażamy sobie, by nie było wśród nas osób zajmujących się usługami prawnymi, czyli prawników – adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, notariuszy. Takie osoby przychodzą nam z pomocą w każdej sprawie karnej i cywilnej, pomagając nam je wygrać. Na ich pomoc prawną możesz liczyć przy sporządzeniu pisma procesowego, aktu notarialnego.
Rys historyczny
Zawód adwokata ma korzenie sięgające jeszcze czasów starożytnych, jednak prawnicy w formie takiej jak dziś, narodzili się w XIII wieku. Prawnicy pierwotnie mieli reprezentować strony sporu oraz ich interesy. Zawód prawnika stał się popularny szczególnie w XIX wieku, kiedy rozwija się wiele nowych instytucji państwowych, powstają pierwsze nowoczesne kodeksy prawne. W tym czasie otwierane są pierwsze profesjonalne kancelarie adwokackie.
Po 1918
Adwokat nie okazał się zawodem, który wymarł – coraz większa liczba prawników pojawiła się w Polsce wraz z odzyskaniem niepodległości, kiedy spraw sądowych było naprawdę sporo, podobnie jak i w dwudziestoleciu międzywojennym. Każdy prawnik miał wtedy ręce pełne roboty, jednak coraz gorsza sytuacja dotykała tę grupę zawodową podczas wojny, kiedy Niemcy starali się pozbawić Polskę elit, w tym również prawników.
Po 1945
Kancelarie adwokackie znów bez przeszkód rozpoczęły działalność po 1945 roku. W tym okresie wiele sporów majątkowych czy odszkodowań wojennych zapewniło tej grupie zawodowej stałe zatrudnienie. Dziś pracy jest nieco mniej, ale wynika o z faktu ogromnej konkurencji. Prawników jest naprawdę dużo, dlatego każdy ma możliwość wybrać odpowiednią kancelarię lub skorzystać z prywatnej praktyki adwokata. W każdym mieście takich kancelarii jest co najmniej kilka, zwłaszcza w centrum miasta.