Separacja prawna i faktyczna

Małżonkowie, u których nastąpił zupełny rozkład pożycia, mogą wybrać rozwód albo separację. Druga możliwość może być odpowiednia dla osób, które nie są gotowe na rozwód albo mają nadzieję na odbudowanie swojego małżeństwa. Sprawy o separację to dla obu stron duże przeżycie, szczególnie gdy rozstrzygnąć trzeba kwestię opieki nad dzieckiem lub podziału majątku. W przypadku tak emocjonujących spraw nieodzowne okazuje się wsparcie prawnika. Oferujemy pomoc w prowadzeniu tego typu spraw – zarówno na sali sądowej jak i w trybie nieprocesowym. Zadzwoń i umów termin porady prawnej z prawnikiem.

Dwa sposoby uzyskania separacji

Małżonkowie mają do wyboru dwie możliwości – separacja prawna w trybie nieprocesowym lub w ramach procesu. W obu przypadkach muszą udowodnić, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Tryb nieprocesowy to sposób na szybsze załatwienie sprawy. Wiąże się z mniejszymi emocjami, a w przypadku korzystania z pomocy doświadczonych adwokatów podczas spotkań czy negocjacji istnieje szansa na wypracowanie kompromisu, który zadowoli obie strony. Tryb nieprocesowy można zastosować jednak tylko pod warunkiem złożenia przez małżonków zgodnego wniosku i nieposiadania wspólnych małoletnich dzieci. W wielu przypadkach małżonkowie nie mają więc wyboru i muszą wybrać rozprawę przed sądem.

Sprawy o separację

Przed procesem w sprawie separacji konieczne jest przygotowanie odpowiedniego pisma – pozew o separację. Sąd będzie orzekał także w takich kwestiach jak podział mieszkania czy o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków. Uzyskanie najkorzystniejszych rozstrzygnięć dla strony we wszystkich wymienionych kwestiach wymaga znajomości przepisów i odpowiedniego przygotowania. Nie bez znaczenia są także silne emocje i stres związane z tego typu rozprawami. Właśnie dlatego tak ważny jest dobry adwokat w sprawie. W naszej kancelarii pomagamy kompleksowo przygotować się do procesu – sporządzić odpowiednie pisma, aby uzyskać najkorzystniejsze rozstrzygnięcie. Adwokat wyjaśni na czym polega separacja faktyczna, co daje separacja sądowa,  jak długo się czeka na załatwienie sprawy.

Ile kosztuje separacja sądowa?

Separacja w związku może zostać orzeczona przez sąd. Pozew o separację należy opłacić. Opłata sądowa wynosi sześćset złotych, chyba że strony złożą zgodny wniosek o separację. Wtedy opłata od wniosku wynosi 100 zł. 

Co to jest separacja faktyczna?

Separacja faktyczna polega na tym, iż małżonkowie prowadzą swoje gospodarstwa osobno bez uregulowania tego stanu na drodze prawnej. 

sprawy o Separację

Siedziba

ul. 3 Maja 28 35-030 Rzeszów

Godziny otwarcia

Pon. - Pt. 8.00 - 18.00

E-mail

kancelaria@e-adwokat.rzeszow.pl

Telefon

(17) 3000066