Wydziedziczenie

Wydziedziczenie ma swoje miejsce tylko w filmach? Patetyczne i podniosłe groźby majętnego spadkodawcy, faktycznie zarezerwowane są dla epickich powieści, ale polskie prawo spadkowe przewiduje możliwość pozbawienia majątku w ściśle określonych przypadkach. Kancelaria adwokacka w Rzeszowie prowadząc sprawy o wydziedziczenie realnie informuje klientów o tym, jakie są skutki prawne wydziedziczenia, oraz przypadki, kiedy takich zapisów w testamencie można dokonać. Zadzwoń do nas i umów się na poradę prawną z adwokatem w Rzeszowie.

Kiedy można wydziedziczyć spadkobiercę? Czy chcieć zawsze znaczy móc?

Długoletnie konflikty? Brak więzi? Incydentalne kłótnie? Wydawać by się mogło, że ostatnia wola spadkodawcy powinna być jego ostatecznym słowem o podziale własnego majątku. Często jednak to prawo decyduje o tym, jaki podział dobytku przysługuje spadkobiercom po naszej śmierci.

Sprawy o wydziedziczenie, prowadzone przez kancelarię adwokacką w Rzeszowie uświadamiają klientów o tym, jakie są skutki prawne wydziedziczenia, oraz powody, które mogą być podstawą do podjęcia takich zapisów w testamencie.

Niechciany spadkobierca, czyli kogo można wydziedziczyć?

Wydziedziczenie nie służy wyróżnieniu jednego członka rodziny, celem degradacji drugiego. Sprawy o wydziedziczenie, które prowadzi kancelaria adwokacka w Rzeszowie w pierwszej kolejności powołują się na art. 1008 k.c., jasno określający podmioty, które można pozbawić prawa do przejęcia majątku po zmarłym.

Należą do nich:

– rodzice;
– małżonek/małżonka;
– zstępni, czyli dzieci lub wnuki.

Trzy powody kiedy można wydziedziczyć spadkobiercę

Krótka, zamknięta lista. Litera prawa jasno określa przypadki, w których można dokonać wydziedziczenia spadkobiercy w testamencie, o których kancelaria adwokacka w Rzeszowie informuje swoich klientów. Skuteczne pozbawienie majątku musi opierać się o właściwy zapis w testamencie z podaniem jednej z następujących przyczyn:

– uporczywe postępowanie spadkobiercy, objawiające się sprzecznymi zasadami, przyjętymi we współżyciu społecznym, które toczy się długotrwale tj. alkoholizm, narkomania, prostytucja i działalność przestępcza;

– celowe lub uporczywe niedopełnienie obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy, które toczy się długotrwale lub systematycznie. Mowa tu o ignorowaniu potrzeb spadkodawcy, nieudzielaniu mu pomocy lub braku zainteresowania jego życiem;

– popełnienie przestępstw względem członka rodziny noszących znamiona przewinienia przeciwko zdrowiu, życiu, wolności drugiego człowieka lub obrazę jego czci.

sprawy o wydziedziczenie

Nasza lokalizacja

ul. 3 Maja 28 35-030 Rzeszów

Godziny otwarcia

Pon. - Pt. 8.00 - 18.00

Kontakt e-mail

kancelaria@e-adwokat.rzeszow.pl

Kontakt telefoniczny

(17) 3000066