Wykroczenia

Wykroczenie to najmniej poważna forma złamania przepisów prawa obowiązującego w Polsce, aczkolwiek również ono może przyczynić się do rozpoczęcia sprawy sądowej i ukarania winnego. Zasadniczo każde wykryte przez policję wykroczenie jest karane mandatem. Jednakże jak wiadomo policja również może się mylić próbować ukarać kogoś bezpodstawnie. W takiej sytuacji prawo pozostawia nam możliwość nieprzyjęcia wystawionego mandatu. Policja kieruje wtedy do sądu wniosek o ukaranie danej osoby. Jak pokazuje doświadczenie, zatrudnienie adwokata w Rzeszowie w znacznym stopniu zwiększa szansę na uniknięcie kary. Umów termin konsultacji prawnej.

Wykroczenie – kiedy sprawa trafia do sądu i jak działa proces?

Kodeks wykroczeń obowiązujący w Polsce to bardzo długa lista. Wykroczyć poza przepisy obowiązującego prawa można na wiele sposobów, a kary za to są o wiele łagodniejsze niż w przypadku popełnienia przestępstwa. Kar ograniczenia wolności nie stosuje się tu w żaden sposób. Jedynym przypadkiem, w którym policja może zatrzymać osobę popełniającą wykroczenie jest ten, w którym nie sposób ustalić jej tożsamości. Zasadniczą karą za wykroczenie jest mandat, którego wysokość może być bardzo różna – od kilkudziesięciu, do nawet kilku tysięcy złotych.

Kiedy jednak osoba dostająca mandat decyduje się go nie przyjąć, sprawa automatycznie trafia do sądu i wszczynane jest postępowanie w sprawie danego wykroczenia. Zasadniczy jego schemat wygląda tak samo, jak w przypadku spraw karnych. Różnica polega na tym, że oskarżycielem publicznym nie musi być tutaj prokurator. W tej roli często występuje policjant. Obecność odpowiednio doświadczonego adwokata może sprawić, że dowody i zeznania świadków zostaną zinterpretowane na korzyść osoby, wobec której toczy się sprawa.

Przykłady wykroczeń

Kodeks wykroczeń oraz inne akty prawne określają różne przypadki wykroczeń. W ruchu drogowym często dochodzi do popełniania wykroczeń drogowych – przekroczenie dozwolonej prędkości, brak prawa jazdy. Osoba, która nie posiada dokumentu tożsamości naraża się na popełnienie wykroczenia – brak dowodu osobistego. Popełnienie drobnej  kradzież powoduje odpowiedzialność sprawcy.  Właściciele psów w przypadku w przypadku niedopilnowania psa dopuszczają się wykraczania.

Wykroczenia w Rzeszowie

Działająca w Rzeszowie kancelaria adwokacka świadczy profesjonalną pomoc osobom, wobec których toczą się tego rodzaju sprawy. Obrona w sprawach o wykroczenia – dzięki odpowiedniemu doświadczeniu i wiedzy, w znacznym stopniu zwiększa szansę na wygraną.