zrzeczenie się dziedziczenia

Wniosek o zrzeczenie się dziedziczenia

Jednym z ciekawszych pytań, jakie zadają klienci kancelarii adwokackiej, jest kwestia tego, czy można jeszcze za życia spadkodawcy zrzec się dziedziczenia spadku po nim. W końcu w wielu przypadkach zrzeczenie dziedziczenia jest wskazane ze względów ekonomicznych. Jak się okazuje, taka forma prawna w polskich przepisach jak najbardziej istnieje. Chcesz dowiedzieć się więcej i szukasz adwokata w Rzeszowie, zadzwoń do naszej kancelarii i umów termin konsultacji prawnej.

Czym jest zrzeczenie się dziedziczenia?

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest swego rodzaju kontraktem zawieranym pomiędzy spadkodawcą i przyszłym spadkobiercom, która jeszcze w momencie życia spadkodawcy pozwala mu na określenie tego, co, komu i w jakim zakresie przypada z jego majątku po jego śmierci. Umowę te zawiera się oczywiście w obecności notariusza, a stronami są spadkodawca i spadkobierca.
Jakie są skutki takiej umowy? Najważniejszym z nich jest oczywiście wyłączenie z dziedziczenia spadkobiercy. W świetle prawa uznaje się taką osobę za zmarłą przed otwarciem spadku. Oczywiście umowę zrzeczenia się spadku można cofnąć. Wystarczy w tym celu zawrzeć mową umowę, również w formie aktu notarialnego, która znosi zawartą wczesnej umowę.

Zrzeczenie się dziedziczenia – jakie są skutki prawne?

Jakie są jednak skutki prawne takiej umowy, na mocy której dochodzi do zrzeczenia się dziedziczenia? Oczywiście traci ona możliwość otrzymania spadku, lecz co ciekawe, tracą go również zstępni osozrzekającej się spadku, czyli jego dzieci lub wnuki. Oczywiście nie oznacza to, że osoba zrzekająca się spadku nie otrzyma go w ogóle. Jeśli bowiem spadkodawca mimo zawartej wcześniej umowy zrzeczenia się spadku, w osobnym testamencie zapisze coś zrzekającemu się spadku spadkobiercy, to nabywa ona spadek w wysokości i zakresie przewidzianym w testamencie.

A co z zachowkiem?

W przypadku pominięcia w testamencie i spadku prawny spadkobierca często powołuje się na prawo zachowku. Czy w przypadku zrzeczenia się dziedziczenia również i ono może zadziałać? Co bardzo ciekawe jak najbardziej tak. Jednym sposobem na to, aosoba zrzekająca się spadku nie otrzymała go w żadnej formie, również w formie zachowku, jest jej prawne wydziedziczenie.

Zrzeczenie się dziedziczenia